VROUWEN 1: FRISSE START NA DEGRADATIE

De degradatie uit de Hoofdklasse hakte er wel even in. Na een nederlaag in de laatste wedstrijd om lijfsbehoud zakte Vrouwen 1 na een seizoen vol pech af naar de Eerste Klasse. “We horen in de Hoofdklasse thuis, maar de degradatie biedt ook kansen”, zegt de nieuwe hoofdcoach Caroline van den Berg in de presentatiegids van BVV Barendrecht.

De trainster blikt samen met Emma Kocabas (24) en Iris Zoon (27) vooruit. De twee vleugelverdedigers hopen in het nieuwe seizoen weer wat meer aan voetballen toe te komen. “Vorig jaar stonden we wel erg veel onder druk, het was vooral verdedigen”, zegt Emma. “Ik ben van oorsprong aanvaller, dus ik hoop wel wat meer de bal te hebben dit jaar.”

Hetzelfde geldt voor Iris Zoon, die als rechtsback vorig seizoen toch nog bij heel veel goals betrokken was. “Zo’n degradatie is natuurlijk nooit leuk. Er zijn behoorlijk wat meiden vertrokken en de coach natuurlijk ook. Het is nu aan ons om het weer te laten zien.”

Iris Zoon en Emma Kocabas

Ze spelen allebei al een aantal jaar bij BVV Barendrecht. Hebben ze geen vertrek overwogen na de degradatie? “Ik ben niet iemand die gelijk wegloopt, als het even tegenzit”, zegt Emma. En ook Iris is heel resoluut: “Op mijn leeftijd hoef ik echt niet meer weg, hoor. Er waait weer een frisse wind, het voelt echt als een nieuw begin.”

Alles is nieuw, maar toch ook niet
Voor debuterend hoofdcoach Caroline van den Berg is alles nieuw, maar toch ook weer niet. Ze loopt al meer dan 20 jaar bij BVV Barendrecht rond. Als speler, als voetbalmoeder en óók als coach. Ze stond voor de groep bij de meiden onder 17, bij meiden onder 20 en bij Vrouwen 2. En ze was al assistent bij Vrouwen 1.

“Coach worden van Vrouwen 1 was sowieso een ambitie”, zegt ze met gepaste trots. “Ik heb dit target samen met BVV Barendrecht jaren geleden al gezet. En dus is het heel mooi dat ik de kans nu krijg. Je moet jezelf altijd blijven uitdagen, dus ik heb er ontzettend veel zin in.”

Jonge groep
“We hebben een jong damesteam”, vertelt de nieuwe coach. “Na de degradatie zijn er best wel wat meiden vertrokken, dat is ook wel logisch. Daardoor stromen er nu zeven meiden door vanuit het onder 20-team. Samen met de ervaren speelsters die gebleven zijn, is dat wel een mooie combinatie.”

Emma omschrijft Vrouwen 1 als een hecht team. “Je ziet elkaar misschien wel vaker dan je eigen vrienden, hé?”, lacht ze. “Plezier is dan echt het belangrijkst, ook bij slechte resultaten. Met verre uitwedstrijden zitten we soms uren in de bus, maar dan is het ook gewoon echt gezellig.”

Profvoetbal
Iris stamt nog uit de tijd dat Barendrecht in samenwerking met Excelsior actief was in het profvoetbal. “Ik heb dat één seizoen meegemaakt en dat was wel heel bijzonder. Uit bij Ajax op De Toekomst, dat is wel echt bizar om mee te maken. En de eerste overwinning die we boekten tegen VV Alkmaar (de toenmalige damestak van AZ, red), dat was ook echt heel gaaf.”

Toch koos Iris al snel weer voor het amateurvoetbal. “Natuurlijk was alles in die tijd professioneler. Er was eigenlijk van alles wel iets meer. Maar dat is ook gewoon logisch. Ik heb na dat jaar 100% gekozen voor mijn maatschappelijke carrière. Ook omdat de verdiensten in het vrouwenvoetbal echt nog wel minimaal zijn.”

Verenigingsleven
Voordeel van het amateurvoetbal is natuurlijk de kracht van het verengingsleven. Emma vertelt er heel enthousiast over: “Ik weet niet zo goed wat het is”, lacht ze. “Ondanks dat het een grote vereniging is, vind ik het een knusse club. De kantine ook, je kent eigenlijk iedereen hier. Ik vind het altijd heel gezellig.”

Haar coach valt haar direct bij. “Als je iedereen kent, is het verenigingsleven natuurlijk echt heel leuk. Ik loop hier al zo lang rond, ik voel me gewoon volledig thuis. En inderdaad is het elftal ook wel hecht, dat helpt natuurlijk mee.”

En dus gaan de dames met frisse moed het nieuwe seizoen in. Met ritjes naar Amsterdam, Houten en Alphen aan den Rijn, maar ook veel wedstrijden in de eigen regio. En de ambities? “Ons doel is dat we dit seizoen in ieder geval een periodetitel pakken. We horen in de Hoofdklasse thuis”, besluit Caroline.

Caroline van den Berg