GERT VAN DER WAL: TERUGKEER SMAAKT NAAR MEER

Barendrecht 1 keerde vorig jaar terug in de Tweede Divisie. En die terugkeer is prima bevallen, zegt technisch manager Gert van der Wal. Hij kijkt uit naar het nieuwe seizoen met een nieuwe staf, vertelt hij in deze voorpublicatie van een interview uit de presentatiegids van BVV Barendrecht die komend weekend verschijnt.

Natuurlijk had hij vertrouwen in de selectie en staf. Toch vond ook Gert het lastig in te schatten of de jonge spelersgroep zich ook staande kon houden tegen de grootmachten op het hoogste amateurniveau van Nederland. “Vooral in de thuiswedstrijden tikten we regelmatig een heel hoog niveau aan. Uit vielen de resultaten nog wel wat tegen, misschien hadden we nog teveel ontzag voor de gerenommeerde tegenstanders en gingen we te weinig uit van onze eigen kracht. De prestaties in het KNVB-bekertoernooi, met de fantastische overwinning op NAC als hoogtepunt, maakten het succes voor de winterstop compleet. Dat de tweede seizoenshelft moeizamer verliep, was te voorzien: tegenstanders waren gewaarschuwd en hadden ons inmiddels goed geanalyseerd, en we kregen te maken met blessures. Dankzij een mooie eindsprint eindigden we alsnog in het linkerrijtje. Een geweldig resultaat voor een promovendus, waar iedereen trots op mag zijn!”

Het tweede seizoen na promotie verloopt vaak zwaarder. Wat verwacht je?
“De doelstelling is uit de degradatiezone wegblijven en een stevige plek in de middenmoot. Met relatief weinig mutaties, een paar gerichte versterkingen en ontwikkeling van de relatief jonge groep heb ik er alle vertrouwen in. Feit is dat met de promovendi IJsselmeervogels, Kozakken Boys en Hoek er eigenlijk geen zwakke broeders meer zijn. Dat maakt de uitdaging nog groter en het vooruitzicht alleen maar interessanter.”

Barendrecht koos voor Dogan Corneille als nieuwe trainer, een oude bekende op de Bongerd. Waarom hij?
“Dogan heeft ruime ervaring in de Tweede Divisie en heeft aangetoond dat hij uitstekend in staat is om jonge talentvolle spelers in de laatste fase van hun ontwikkeling te coachen en begeleiden. Dat past goed bij onze selectie. Ook kent hij onze clubcultuur en omarmt hij onze intentie om verzorgd, aanvallend voetbal te spelen. En niet in de laatste plaats is hij een ervaren manager en verbinder, een fijn mens in de omgang en toegankelijk voor iedereen.”

Lukt het om op dit niveau jeugdspelers te laten doorstromen?
“Onder 23 heeft zich onder Frank van der Kleij weer nadrukkelijk op de kaart gezet. Een team dat vrijwel volledig bestaat uit talenten die al langer bij de BVV spelen. Ze werden najaars- en voorjaarskampioen in de landelijke eerste divisie, hebben de beker gewonnen en werden bijna Nederlands kampioen. Verschillende jongens hebben vorig seizoen al hun debuut mogen maken, een aantal traint structureel mee. We hebben de jeugdopleiding in de afgelopen seizoenen geoptimaliseerd, alle hoogste selectieteams spelen nu op landelijk niveau. In de Top 200 van beste amateurclubs bezetten we nu de tweede plaats. Dat is uniek! Door dat hoge niveau moeten de komende jaren meerdere jeugdspelers kunnen doorstromen.”

Het niveau van de jeugdopleiding benadert inmiddels dat van profclubs, zegt Gert. “Dat vereist ook wel voorwaarden. Het sportieve succes verbloemt misschien de forse organisatorische uitdagingen waar we ook voor staan, want bestuurs- en procesmatig zie ik nog wel de nodige ruimte tot verbetering. Vooral een gebrek aan vrijwilligers en een groeiend aantal vacatures bij kader- en staffuncties is een knelpunt. Mijn grootste angst is dat wat we hier met veel passie en energie hebben opgebouwd, te weinig opvolging krijgt en weer wegebt.”

Eén ding wil Gert nog kwijt. “Ik constateer bij zowel de jeugd als senioren steeds vaker dat spelers, trainers of stafleden afspraken met ons maken om daar last minute op terug te komen. Daarmee laten ze de club met een grote uitdaging achter. Keuzes respecteren we altijd, maar ik vind: een man een man, een woord een woord. Vasthouden aan je moreel kompas, ook als je onverwacht een positieverbetering kunt maken, lijkt helaas niet meer voor iedereen op te gaan.”